Europejski Tydzień Szczepień

 (link otworzy duże zdjęcie)

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Świeciu uprzejmie informuje, że w dniach od 24 do 30 kwietnia br., po raz kolejny obchodzony będzie Europejski Tydzień Szczepień. Głównym celem tej inicjatywy jest zwiększenie liczby osób zaszczepionych poprzez podniesienie wiedzy i świadomości społeczeństwa na temat znaczenia szczepień ochronnych dla zdrowia, ze szczególnym uwzględnieniem najbardziej wrażliwych i podatnych grup osób.

W tym roku Światowa Organizacja Zdrowia zwraca szczególną uwagę na potrzeby i korzyści wynikające ze szczepień na każdym etapie życia.

Hasło przewodnie tegorocznych obchodów to „Vaccines work” (szczepionki działają).

Kluczowe fakty na temat szczepień:

1. Szczepienia ratują życie.

2. Powinno się dążyć do zwiększenia dostępności szczepień dla wszystkich.

3. Epidemie chorób zakaźnych nadal stanowią poważne zagrożenie.

4. Choroby, którym można zapobiegać za pomocą szczepień ochronnych wciąż prowadzą do zgonów

5. Istnieje możliwość eliminacji chorób za pomocą szczepień. Choroby, którym zapobiegamy poprzez szczepienia, powrócą z chwilą, kiedy zaprzestaniemy szczepień.

6. Szczepienia są tańsze niż leczenie powikłań chorób zakaźnych.

Rozważając zagadnienie, przypominamy, iż kwestia szczepień w Polsce jest regulowana przez Program Szczepień Ochronnych, który obejmuje wykaz szczepień obowiązkowych, a także listę szczepień zalecanych, rekomendowanych przez specjalistów. Dziecko jest szczepione w swojej Rejonowej Przychodni i o wykonanie tych szczepień mają obowiązek zadbać rodzice i lekarz rodzinny.

Mając na uwadze rozpowszechnienie wiedzy na temat szczepień ochronnych informujemy, iż w dniu 26 kwietnia 2017r. w godzinach od 10.00 do 15.00 w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Świeciu ul. Sądowa 5 (pok. nr 9) zostanie otwarty

PUNKT INFORMACYJNY DLA RODZICÓW, OPIEKUNÓW, OSÓB ZAINTERESOWANYCH problematyką szczepień, w tym szczepień ochronnych ujętych w kalendarzu szczepień jako obowiązkowe i zalecane.

Informacje można uzyskać również telefonicznie pod numerem: tel. (52) 33 11 253 wew. 24

W załączeniu ulotka Europejskiego Tygodnia Szczepień 2017.

Państwowy Powiatowy

Inspektor Sanitarny w Świeciu

Małgorzata Gackowska

Opublikowano: 10 kwietnia 2017 09:33

Kategoria: Aktualności

Załączniki:

Ulotka [513.66 KB]

Wyświetleń: 224

Urząd Gminy Warlubie

Realizacja: IDcom-web.pl