Konkurs na drzewo roku 2017

 

Głosowanie na drzewo roku 2017 (kliknij by przejśc do strony głosowania)

Głosowanie do 30 czerwca 2017 roku


dab.jpg


Szanowni Państwo


"Cudze chwalicie a swego nie znacie". Dąb "Jan Kazimierz" rosnący w grupie "Bąkowskich Dębów" w gminie Warlubie jest jednym z najstarszych drzew w Polsce, którego wiek obliczono na 722 lata.

Znamy już 16. finalistów tegorocznego konkursu Drzewo Roku Klubu Gaja. Spośród kilkudziesięciu zgłoszeń nadesłanych z całej Polski, Jury – złożone ze specjalistów różnych dziedzin i miłośników drzew zarazem – wybrało 16. drzew, które są symbolem lokalnych społeczności, a także częścią naszej kultury i historii... (link do konkursu na drzewo roku 2017, informacje o konkursowych drzewach)

 

Poznajcie historię, zapraszam:

"Bąkowskie Dęby" w gminie Warlubie (pow. świecki)


Wójt Gminy Warlubie

Krzysztof Michalak


 

"Dąb szypułkowy Kazimierz Wielki lub Jan Kazimierz  (nazwa używana zamiennie), należy do grupy „Dębów Bąkowskich”, rosnących w pobliżu Domu Dziecka w Bąkowie, mieszczącym się w dawnym pałacu  w otoczeniu starodrzewu parkowego. Pomimo imponujących rozmiarów i wieku szacowanego wg różnych źródeł na 720-770 lat, mocarny Kazimierz Wielki nie był do tej pory wymieniany w jednym rzędzie z Bartkiem, Chrobrym czy Świętopełkiem. Większą sławę od roku 2015 zawdzięcza zainteresowaniu Zespołu Parków Krajobrazowych Chełmińskiego i Nadwiślańskiego oraz podjęciu się opieki nad nim przez młodzież ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Warlubiu, którego część podopiecznych jest jednocześnie mieszkańcami Domu Dziecka w Bąkowie. I tak prastary dąb połączył starania wielu osób z różnych grup społecznych, dla których najważniejszym celem jest zadbanie o jak najdłuższy żywot tego wyjątkowego świadka kilkusetletniej historii Polski.  Jego niezwykła forma przestrzenna, będąca wynikiem wielu uszkodzeń i niewłaściwie pojętej pielęgnacji (jak ceglano-betonowa plomba), przywodzi na myśl porównanie do tajemniczego „Drzewca” z opowieści Tolkiena. W swoim wypróchniałym wnętrzu może ochronić przed deszczem 15 osób i trudno byłoby wówczas powiedzieć, kto jest czyim podopiecznym!  „W cieniu dobrego drzewa” – tak w uproszczeniu można by nazwać tą symbiozę człowieka i przedstawiciela przyrody, w której jedno jest potrzebne drugiemu. Dąb Jan Kazimierz Wielki zasługuje na to, aby dzięki konkursowi Drzewo Roku 2017 stał  się bardziej rozpoznawalny i mógł wejść w królewski poczet najpiękniejszych polskich drzew." (autor tekstu: L.Dobrowolska)Opublikowano: 13 czerwca 2017 15:30

Kategoria: Aktualności

Wyświetleń: 851

Urząd Gminy Warlubie

Realizacja: IDcom-web.pl