Informacja PPIS - STOP DOPALACZOM

 (link otworzy duże zdjęcie)

STOP DOPALACZOM

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Świeciu, w związku z zbliżającym się okresem wakacyjnym, który sprzyja ryzykownym poczynaniom, oraz mając na uwadze incydentalne doniesienia na temat zatruć dopalaczami napływającymi z całej Polski, apeluje o rozsądek, nie uleganie modzie i obietnicom dobrej zabawy, która może się tragicznie skończyć. Bądźmy ostrożni i podejrzliwi w stosunku do wszelkiego rodzaju chemicznych substancji, nie eksperymentujmy na sobie i innych.

Coraz więcej młodych ludzi sięga po tzw. dopalacze, które są wyjątkowo niebezpieczne dla zdrowia. Często robią to nieświadomie, nie wiedząc, że wywołują one negatywne skutki dla organizmu zarówno fizyczne jak i psychiczne.

Dopalacze mogą wywołać bardzo różne objawy: huśtawkę nastroju, pobudzenie psychoruchowe, przypływ energii, rozdrażnienie, stany depresyjne, bezsenność, napady szału, halucynacje wzrokowo-słuchowe, utratę apetytu bądź też nadmierny apetyt, przekrwienie gałek ocznych, wymioty, biegunkę. Zażywanie dopalaczy może także spowodować skutki śmiertelne.

Dopalacze to chemiczne preparaty o nieznanym i zazwyczaj przypadkowym składzie. Bardzo często zawierające substancje o skrajnie przeciwstawnym działaniu. Ratowanie człowieka zatrutego dopalaczem może z powyższych względów okazać się niemożliwe. Nie pozwólmy sobą manipulować producentom i handlarzom - oni robią to dla zysku, dla nas zysku nie ma żadnego, poza efektem "rosyjskiej ruletki". Jedyna sprawdzona metoda walki z tanimi, łatwo dostępnymi substancjami psychoaktywnymi to edukacja i własna wysoka świadomość istoty zjawiska.

Edukujmy nasze dzieci. Wakacje to czas, kiedy wyjeżdżają i podejmują nowe wyzwania. Bywa, że ulegają presji kolegów i wybierają inne niż zazwyczaj formy rozrywki. Mówmy otwarcie: DOPALACZE TO NARKOTYKI i to na ogół, znacznie bardziej niebezpieczne, niż te dotąd poznane.

Okres wakacyjny sprzyja ryzykownym zachowaniom. Jesteśmy otwarci na propozycje ciekawego, niebanalnego spędzenia wolnego czasu, mamy większą tolerancję dla potencjalnych "wakacyjnych eksperymentów". Bądźmy mądrzy. Nie ulegajmy pokusom. Nasza niewiedza i łatwowierność to czyjś łatwy zarobek. Nie pozwólmy aby nieodpowiedzialne zachowanie powiększyło statystyki tragicznych wydarzeń. Dbajmy o to, żeby wakacje były po prostu bezpieczne.

Jeżeli zauważymy u bliskiej nam osoby zmiany w zachowaniu, jak zmiana nawyków, łamanie ustalonych zasad, wahania nastroju i aktywności napady agresji i złości – istnieje ewentualność używania nowych narkotyków. Niepokojące mogą być zmiany w wyglądzie, posługiwanie się niezrozumiałym językiem, niewyraźna bełkotliwa mowa, izolowanie się od bliskich czy też pojawienie się nowych (dziwnych) znajomych. Bądźmy rozważni i czujni.

Biorąc pod uwagę dotkliwość skutków zażywania środków zastępczych oraz rosnącą liczbę zatruć tymi środkami, za w pełni zasadne należy uznać wzmożenie działań na rzecz bezpieczeństwa i ochrony zdrowia mieszkańców a zwłaszcza dzieci i młodzieży - przed szkodliwym działaniem „dopalaczy”.

Opublikowano: 08 czerwca 2018 14:44

Kategoria: Aktualności

Wyświetleń: 273

Urząd Gminy Warlubie

Realizacja: IDcom-jst.pl